زگیل های تناسلی، یکی از بیماری های شایع مقاربتی است که بصورت زائده های کوچکی گوشتی و گل کلمی شکل در هر قسمتی از ناحیه تناسلی زن یا مرد تظاهر می کند. عامل این بیماری ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV است که ازطریق تماس مستقیم با زگیل تناسلی و یا پوست آلوده به ویروس و اغلب از طریق ارتباط جنسی، منتقل می شود و انتقال آن لزوما منوط به رابطه جنسی دخولی واژینال یا مقعدی نیست. این بیماری در بین افراد مبتلا به ایدز شیوع بیشتری دارد. پس از ورود ویروس به بدن، دو تا سه ماه و گاهی بیشتر طول می کشد تا زگیل ها در بدن پدیدار شوند.

در برخی افراد مبتلا به این ویروس، هرگز زگیلی به وجود نمی آید. این ویروس نقش مهمی در ایجاد سرطان های دهانه رحم، آلت تناسلی مردان، مقعد وگلو دارد. زگیل تناسلی از راه بوسیدن، در آغوش گرفتن، استفاده اشتراکی از حوله یا حمام، شنا در استخر عمومی، لیوان و بشقاب مشترک منتقل نمی‌شود.

این زگیل‌ها معمولاً دردناک نیستند اما ممکن است درد، خونریزی و خارش کمی را ایجاد کنند.

علائم این بیماری بین چند هفته تا چند ماه بعد از رابطه، ظاهر می شود.

در بعضی موارد زگیل ها قابل رویت با چشم نیستند و ممکن است علائمی مانند: ترشحات واژن، درد، خارش، سوزش، خونریزی در ناحیه تناسلی و لگن ایجاد کنند.

نحوه تشخیص زگیل تناسلی

تشخیص ویروس، توسط پزشک متخصص و با معاینه ناحیه تناسلی و لگن در آقایان و خانم ها صورت می گیرد.
سرطان مثانه

درمان زگیل تناسلی

متأسفانه درمان قطعی زگیل تناسلی وجود ندارد و پس از درمان های رایج، ویروس در بدن فعال می ماند. زگیل تناسلی معمولاً بی‌خطر است و حتی اگر درمان نشود آسیبی به سلامتی نمی‌زند، اما تحمل آن ناراحت کننده است و ظاهر زشتی دارد. با درمان کردن زگیل احتمال سرایت آن به دیگران کاهش می‌یابد. درمان زگیل تناسلی به شکل زگیل، تعداد، محل زگیل و واکنش سیستم ایمنی در مقابله با ویروس بستگی دارد. اکثر انواع زگیل را می توان با کرم ها درمان کرد، بدین صورت که بیمار به صورت موضعی با گوش پاک کن دارو را بر محل زگیل می مالد. با این حال، اگر زگیل تناسلی از بین نرفت، نیاز به سایر گزینه های درمان مانند جراحی، کرایوتراپی ( منجمد کردن زگیل با نیتروژن مایع) الکتروکوتری ( سوزاندن زگیل با استفاده از جریان برق ) یا لیزر درمانی می باشد