تبخال تناسلی عفونتی ویروسی است که از طریق تماس جنسی وارد بدن می شود. عامل ایجاد کننده آن ویروس هرپس سیمپلکس بوده و از بیماری‌های رایج مقاربتی بین زنان و مردان می باشد. شکل ظاهری تبخال معمولا به صورت تاول های کوچک و آبداری روی پوست و مخاط است.

مجموعا هشت نوع ویروس بیماری زای هرپس سیمپلکس در انسان وجود دارد که شایعترین نوع آن HSV نوع یک و دو هستند. نوع یک آن بیشتر بر روی لب و دهان ظاهر می شود ولی ممکن است در نواحی تناسلی نیز نمایان شود. نوع دو باعث بوجود آمدن تبخال تناسلی می گردد. شیوع تبخال تناسلی در خانم‌ها بیشتر از آقایان می‌باشد. تبخال تناسلی ممکن است طی زایمان طبیعی از مادر به نوزاد منتقل شود.

این ویروس با درمان طبی از بین نمی رود و در بدن باقی می‌ماند و ممکن است مجدد فعال گردد. بطور معمول در دو سال اول بعد از ابتلا عودهای مکرر دیده می شود ولی به مرور فعالیت ویروس کمتر می‌شود و معمولا در هر عود علائم آن از دفعه قبل خفیف تر خواهد بود.

علائم بیماری تبخال تناسلی

بسیاری از افراد مبتلا به تبخال تناسلی هیچ گونه نشانه یا علائمی ندارند و ممکن است از وجود آن آگاه نشوند و برای هفته‌ها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها ویروس غیر فعال باشد. علائم می‌تواند در طی دو تا چهارده روز پس از تماس با ویروس ظاهر ‌شوند و شامل موارد زیر هستند:

علائم کلی این عارضه به شرح زیر می باشد :

نحوه تشخیص تبخال تناسلی

معمولا بیماری با معاینه فیزیکی و مشاهده ظاهر ضایعات جلدی تشخیص داده می شود. در صورت لزوم می توان از آزمایش خون و بررسی آنتی ژن و آنتی بادی های ویروس کمک گرفت.
سرطان مثانه

درمان بیماری تبخال تناسلی

تاکنون درمان قطعی برای تبخال تناسلی یافت نشده است. می‌توان گفت که این بیماری قابل درمان نیست. اما می توان با روش‌های مختلف از بروز علائم جلوگیری کرد یا آن‌ها را کاهش داد. این روش ها احتمال سرایت ویروس به دیگران را نیز کاهش می‌دهد. در این میان، داروهای ضد ویروس باعث کاهش شدت علائم و مدت زمان بیماری می‌شوند. همچنین احتمال انتقال بیماری از طریق رابطه جنسی و احتمال عود مجدد بیماری را نیز کاهش می‌دهند.

توصیه می شود در صورتی که دچار علائم تبخال تناسلی هستید هیچگونه رابطه جنسی نداشته باشید و تا یک هفته بعد از خوب شدن علائم صبر کنید. این کار به ممانعت از انتقال ویروس به شریک جنسی تان کمک می کند.

پیشگیری از بیماری تبخال تناسلی

برای جلوگیری از انتقال ویروس به همسرتان :