ناتوانی های جنسی به مجموعه‌ی وسیعی از اختلالات عملکردی جنسی اطلاق می‌گردد که باعث کاهش رضایت خانم و آقا از رابطه ی زناشویی می شود. ناتوانی های جنسی به طور کلی به دو دسته ناتوانی های روحی-روانی و ناتوانی های جسمی تقسیم بندی می‌شود.

سه نوع شایع از اختلالات جنسی در آقایان:

اختلالات نعوظ

شایع ترین حالت، ناتوانی جنسی در آقایان، وضعیتی است که در آن مرد نمی‌تواند نعوظ پیدا کند و یا قادر نیست که نعوظ خود را به مدت کافی حفظ نماید اگر چه مردان میانسال و کهنسال بیشتر در معرض ناتوانی های جنسی هستند، اما این عارضه می‌تواند گریبان گیر هر مردی شود. حدود ۳۰ درصد از آقایان در طول زندگی خود به صورت موقت یا دراز مدت گرفتار این مشکل می‌شوند. برای درک اینکه چه عللی می‌تواند سبب این فرم از ناتوانی جنسی گردد لازم است مختصری در خصوص فیزیولوژی نعوظ صحبت گردد. برای ایجاد نعوظ در آقایان بدنبال تحریک جنسی ( از طرق مختلف نظیر دیدن، شنیدن، لمس کردن و یا فکر کردن ) مسیر عصبی خاصی از قشر مغزی فعال می‌گردد که در انتها به اعصابی که در مجاورت عروق آلت قرار دارند ختم می‌شوند. نتیجه نهایی تحریک شدن این اعصاب تولید ماده‌ای به نام اکسید نیتروژن (NO) هست که یک گشاد کننده قوی عرق می‌باشد. بدنبال گشاد شدن عروق آلت، خون به درون اجسام غاری آلت سرازیر شده و آلت حجیم و پر خون می‌گردد. با افزایش حجم آلت سیاهرگ ‌هایی که خون را از آلت خارج می‌کنند بسته شده و از یک طرف خون با فشار به سمت آلت پمپاژ می‌گردد و از طرف دیگر به دلیل انسداد مسیر خروجی خون نمی‌تواند خارج شود. در نتیجه این فعل و انفعالات نعوظ ایجاد می‌شود. حال با دانستن این فرایند می‌توان دریافت که چه اختلالاتی می‌توانند سبب اختلال در نعوظ شوند. هر بیماری عصبی ( روانی ) نظیر اظطراب، افسردگی و مانند آنها از طریق اشکال در تحریک جنسی موثر می‌تواند باعث اختلال در نعوظ شود. به هر دلیلی که مسیر اعصاب از قشر مغز تا آلت آسیب ببیند ( مانند جراحی های لگنی ) اختلال نعوظ ایجاد می‌شود. یکی از شایعترین علل اختلال نعوظ زمانی است که علیرغم اینکه مسیر عصبی سالم است به دلیل انسداد نسبی یا کامل عروق خون به آلت نمی‌رسد. اغلب بیمارانی که مبتلا به فشار خون ، دیابت و بیماریهای قلبی عروقی هستند به این دلیل اختلال نعوظ دارند. گاها علیرغم سالم بودن سیستم عصبی و عروقی اجسام غاری آسیب دیده اند و نمی‌توانند به اندازه کافی حجم بگیرند و سفت شوند.

اختلالات انزال

یکی دیگر از شایعترین مراجعات بیماران به پزشک، انزال زودرس است. اینکه تعریف انزال زودرس چیست و از چه مدت کمتر را انزال زودرس می‌گویند مورد اختلاف نظر است. اغلب منابع انزال قبل از یک دقیقه پس از دخول را به عنوان انزال زودرس تعریف کرده اند. لیکن به واقع نمی‌توان زمان مشخصی را برای آن تعریف کرد.

در رابطه جنسی باید هر دو طرف به رضایت کامل دست یابند، اگر زمان کوتاه انزال مانع از ارضا شدن شریک جنسی گردد باید درمان شود.

در انزال زودرس عمدتا مسائل عصبی و روانی دخالت دارند و در درمان آن هم عمدتا از داروهایی استفاده می‌شود که روی سیستم عصبی اثر می‌کنند. همچنین از مانورهای خاصی برای به تاخیر انداختن انزال استفاده می‌شود که با مراجعه به پزشک آموزش داده خواهد شد.

اختلال در میل جنسی

کاهش تمایل جنسی نیز از دلایل دیگری است که بیماران به پزشک مراجعه می‌کنند. این حالت عمدتا در اختلالت روانی، بیماری‌های جسمی مزمن و به خصوص در موارد اختلالات هرمونی دیده می‌شود.

سرطان مثانه

درمان بیماری اختلالت جنسی

درمان اختلالت جنسی بر حسب نوع اختلال و عاملی که مسبب آن است متفاوت است. بنابر این با مراجعه به پزشک و تشخیص بیماری درمان انجام خواهد شد.