باکتری های ایجاد کننده عفونت مثانه به صورت طبیعی در اطراف مجرا هم در آقایان و هم در خانم ها دیده می شود ولی در خانم ها بواسطه کوتاه بودن طول مجرا، باکتریها خیلی راحت تر به درون مثانه راه پیدا می کنند. پس از ورود باکتری به درون مثانه سیستم های دفاعی مثانه مانع از ایجاد عفونت می شوند. فقط در موارد خاصی که سیستم های دفاعی نتوانند بر رشد باکتری غلبه یابند عفونت ادراری ایجاد می شود. عفونت مثانه در بین خانم‌ ها در سنین ۲۰ تا ۵۰ سال شایع تر است.

بارداری احتمال ابتلا به عفونت در هر یک از بخش‌های دستگاه ادراری را بالا می‌برد. مقدار زیاد هورمون پروژسترون، موجب شل شدن عضلات حالب و در نتیجه گشادتر شدن حالب می‌شود. رحم در حال رشد، می‌تواند به حالب ها فشار وارد آورد و جریان ادرار را در داخل آن‌ها مختل و سرعت ادرار را کم کند. رشد جنین نیز موجب فشار بر روی مثانه می‌شود و در نتیجه تخلیه مثانه هنگام دفع کامل نخواهد بود. در نتیجه، این اختلالات باعث می‌شود که عبور ادرار در مسیر دستگاه ادراری بیشتر طول بکشد و باکتری‌ها قبل از خروج از بدن زمان بیشتری برای تکثیر در اختیار خواهند داشت.

انواع عفونت مثانه

عفونت مثانه به دو دسته ی ساده‌ یا پیچیده طبقه‌بندی می‌شود. عفونت‌های ساده‌ی مثانه به دنبال رشد باکتری‌ها در مثانه ایجاد می‌شوند. به علت ساختار سیستم ادراری زنان، زنان نسبت به مردان بیشتر به این نوع از عفونت‌ها دچار می‌شوند. در زنان، خروجی مجرای ادرار، نزدیک به مقعد است؛ بنابراین، باکتری می‌تواند از این ناحیه، به اطراف مهبل و مجرای ادرار مهاجرت می‌کند و از آنجا وارد مثانه گردد. رابطه های جنسی می‌تواند این نوع انتقال باکتری را به مثانه تسهیل کند.

عفونت‌های پیچیده مثانه بیشتر در افرادی با سیستم ادراری غیرطبیعی تأثیر می‌گذارد و درمان این نوع عفونت دشوار است. عفونت‌های مثانه هنگامی‌که در مردان ایجاد گردد پیچیده می‌شوند، زیرا مجرای ادرار طولانی در مردان از نفوذ باکتری‌ها به مثانه جلوگیری می کند. با این‌حال، اگر جریان طبیعی ادرار مسدود شود یا ادرار در مثانه باقی بماند، باکتری‌ها در مثانه افزایش می‌یابند و خطر ابتلا به عفونت را در فرد افزایش می‌دهند.

علت بروز عفونت مثانه

علائم عفونت مثانه

نحوه تشخیص عفونت مثانه

سرطان مثانه

درمان عفونت مثانه

درمان عفونت مثانه بوسیله ی آنتی بوتیک ها انجام می گیرد. آنتی بیوتیک های خوراکی، به منظور از بین بردن باکتری های دخیل در عفونت مثانه استفاده می شوند. طول دوره درمان در خانم ها سه تا پنج روز و در آقایان هفت روز است. اگر هنگام بارداری عفونت مثانه ایجاد شود، باید مدت هفت تا ده روز آنتی بیوتیک خوراکی ، تحت نظر پزشک دریافت گردد. در صورت احساس درد و یا سوزش، می توان از مسکن های خوارکی مانند استفاده کرد.

در زمان ابتلا به عفونت مثانه ، نوشیدن زیاد مایعات برای دفع باکتری های گیر افتاده در مثانه توصیه می شود.